> Филозофија

кључне речи:

Друштвени уговор
Жан Жак Русо
Филип Вишњић
Београд, 2016.
Русоово дело „Друштвени уговор“ је једно од најзначајнијих дела које говори о држави, праву и законима. Русо је често био оспораван и контраверзан, књиге су му спаљиване, нападан је и прогањан од стане утицајних интелектуалаца свога времена. Имајући у виду период у коме је живео и радио у Француској, не чуди што се оштро залаже за антиапсолутистичку власт. Врло снажно је приказао све мањкавости владавине једног човека или мањине било да су то монархија или олигархија, и истакао да такав концепт власти доводи до узурпаторске нелегитимне влас…
прочитајте целу препоруку >>
кључне речи:

Похвала Лудости
Еразмо Ротердамски
Моно и Манана
Београд, 2002.
Имајући за циљ да опише и објасни људску природу, Похвала лудости је сведочанство о времену у којем су људске вредности на великом испиту. Дело је писано у првом лицу, а наратор је Лудост која кроз иронију и сарказам приближава стање ствари у полуделом свету. Еразмо препушта Лудости да каже колика је предност оних који су са њом у добрим односима јер она влада светом. Лудост има и слуге којима се захваљује јер без њих она не би постојала, а то су: Самољубивост, Ласкање, Заборавност, Лењост, Наслада, Локомисленост, Разузданост, Гозба, Тврди сан. Иа…
прочитајте целу препоруку >>
кључне речи:

Симболичка размена и смрт
Жан Бодријар
ДЕЧЈЕ НОВИНЕ
ГОРЊИ МИЛАНОВАЦ, 1991.
Један од најзначајнијих француских теоретичара 20. века Жан Бодријар, чији опус представља комбинацију филозофије, социологије, економије, даје критички осврт на време у којем живи. Комбинујући социјалну теорију и филозофију, Бодријар одсликава кључне догађаје и феномене епохе. У књизи „Симболичка размена и смрт“ настоји да дâ детаљан опис капиталистичких вредности и садашњег друштва. Он велича премодерно друштво и у њему доминантан принцип реалности насупрот данашњем постмодерном. Оно што, по мишљењу Бодријара, одликује садашњи тренут…
прочитајте целу препоруку >>
кључне речи:

O Gnevu
Лукије Анеј Сенека
Београд
Београд, 2002.
Један од најпознатијих представника римског стоицизма Лукије Анеј Сенека у делу „О гневу" даје нам у вид у ту, како каже, „најружнију и најпомамнију страст која када овлада човеком  прави од њега безумно биће“. Човек треба да оствари унутрашњи мир, спокојство и непоколебљивост душе. То не може никако достићи гневом и управо у томе је величина човека - да успе да га потисне у себи. Многе страшне ствари су се десиле када су цареви и владари били обузети овим страшним стањем. Често су њихови најближи плаћали главом изливе гнева. У гневу човек до…
прочитајте целу препоруку >>
кључне речи:
,
УМЕЋЕ СЛУШАЊА
Eрих Фром
Нова књига плус
Београд, 2016.
p { margin-bottom: 0.08in; }a:link { } У овој књизи Ериха Фрома, чувеног немачког социјалног психолога и хуманистичког филозофа, коначно га ближе упознајемо и као терапеута. Kњига је постхумно објављена, настала тако што су снимци ауторових предавања, инервјуа и семинара преточени у текст. Сам наслов имплицира да је реч о ауторовом покушају анализе човекове психолошке структуре, понашања, као и проналажења начина да човек превазиђе “болести” модерног доба попут несигурности, изолованости и беспомоћности. Да би читалац на прави начин разумео књигу, тре…
прочитајте целу препоруку >>
NEW AGE – Идеологија новог доба
Мишел Лакроа
Clio
Београд, 2001.
Француски филозоф Мишел Лакроа у овој књизи малог обима покушава да обједини и дефинише оно што је заједничко за једну холистичку идеју која је настала средином шездесетих година прошлог века у Калифорнији.   Идеологија новог доба (New Age) уклапала се у постојећи концепт контракултурне побуне против материјалистичких вредности потрошачког друштва и у свим својим аспектима представљала опасност за традиционалне вредности западне цивилизације. Снажну инспирацију овом покрету дале су источњачка филозофија и мистицизам. Лакроа ново доба …
прочитајте целу препоруку >>

Израду портала
Шта да читам подржало
Министарство културе
и информисања
Републике Србије
Шта да читам је јединствени портал за препоруке за читање књига које су објављене на српском језику. У раду портала учествује преко 30 јавних библиотека из Србије.