Figurnыe skobki
Sergej Anatoljević Nosov je ruski esejista, pripovedač i dramski pisac „Vitičaste zagrade” su njegov prvi roman preveden na srpski jezik. Za pomenuti roman je 2015. godine dobio nagradu „Nacionalni bestseler“ kao najbolji roman objavljen u Rusiji te godine.
Radnja romana dešava se tokom jednog vikenda (ili duže) neodređene godine (dve hiljade te i te) tokom trajanja seminara iluzionista mikro i makro magova. Glavni lik je Jevgenij Genadijević Kapitanov, po struci matematičar, matematiku predaje društvenjacima. Tokom tog vikenda i trajanja čudne konferencije ovaj, kako ga deklarišu “mentalista“ specijalizovan za dvocifrene brojeve, upoznaje čitavu galeriju likova čudnih specijalnosti kao što su: „mikromag šibicar“, „hiperšibicar“, „distancionista“.
Naizgled jednostavan svakodnevni život moderne Rusije otkriva se ovim pomalo parodičnim putovanjem od Moskve do Petrograda. U isto vreme, otvara se lični i intimni svet običnog čoveka opterećenog nasleđem prošlosti, opterećenog strahom i fobijama koje prate savremeno postsovjetsko doba. A sve to vešti čitalac otkriva između redova kao što matematičari rešavaju tajne sakrivene između vitičastih zagrada.
Moto romana :
– Ranije naš grad je u tom pogledu bio srećniji – kaže Šaramihin, čkiljeći krotkim očima na ugljevlje koje tinja. – Nijedna zima nije prošla a da ne dođe neka zvezda. Dolazili su i poznati glumci i pevači, a danas… đavo bi ga znao zašto, osim mađioničara i verglaša ne dolazi niko.
A. P. Čehov, „Živa hronologija“
