> Clio

Брак из задовољства
Тахар Бен Желун
Clio
Београд, 2017.
Марокански писац Тахар Бен Желун (1947) нашим је читаоцима познат по роману Света ноћ, награђеном Гонкуровом наградом 1987. године. Бен Желун пише на француском језику, углавном о нама мало познатом свету земаља Магреба, понајвише Марока. Последњи његов роман, Брак из задовољства, сага је о три генерације мароканске породице, чију је судбину одредила љубав двоје људи различите боје коже, вере и социјалног статуса. Љубав је почела привременим брачним споразумом – браком из задовољства. Према исламским законима и обичајима, ова је брачна веза дозв…
прочитајте целу препоруку >>
кључне речи:
, ,
Снови о сновима
Антонио Табуки
Clio
Београд, 2003.
У збирци кратких прича Снови о сновима Антонио Табуки измишља снове двадесет познатих стваралаца. Књигу отвара сан митског градитеља и летача Дедала, а онда се нижу снови књижевника (Овидије, Апулеј, Анђолијери, Вијон, Рабле, Колриџ, Леопарди, Колоди, Стивенсон, Рембо, Чехов, Мајаковски, Песоа, Лорка), сликара (Карaвађо, Гоја, Тулуз-Лотрек) и музичара (Дебиси), до сна Сигмунда Фројда, којим се збирка завршава. Свака од прича почиње на исти начин, навођењем тренутка у коме сневачи сањају. На свега две-три странице, преплићу се мотиви из уметничких дел…
прочитајте целу препоруку >>
До сутра
Наташа Апана
Клио
Београд, 2016.
Наташа Апана је француска књижевница индијског порекла, рођена на Маурицијусу. За роман Последња браћа, који је преведен на 16 језика, добила је бројна признања.        Радња романа До сутра одвија се у провинцији, на обали Атлантика, где ће се супружници Адам и Анита доселити након напуштања Париза, у којем су се упознали током година студија. Приповедач нас, у некој врсти пролога, упознаје са судбинама главних јунака, а потом их постепено уводи у приповест и распреда нит која је довела до трагичних исхода њихових живота. Главна јунакиња, поре…
прочитајте целу препоруку >>
Отићи ћу једног дана не рекавши све
Жан д' Ормесон
Clio
Београд, 2015.
Француски књижевник, академик Жан д’ Ормесон (1925–2017), једну од својих последњих књига, Отићи ћу једног дана не рекавши све (као и претходну, Свет је, најзад, нешто чудновато), насловио је стихом Луја Арагона. Иако је ово дело писац назвао романом, реч је о његовим сећањима и филозофским размишљањима о универзалним темама. Пореклом из традиционалне католичке аристократске породице, Ормесон се сећа срећног детињства и часова проведених у замку свога деде, младости обележене ратним годинама, младалачке љубави коју је изгубио па поново пронашао …
прочитајте целу препоруку >>
Индустрија среће
Вилијам Дејвис
Clio
Београд, 2017.
Пред нама је књига која говори о нашој свакодневици коју дизајнира Apple, па и Facebook, а ми смо постали толико заузети да се и не питамо ко и за кога, за чији интерес нам сервира овакав начин живота. У добу смо технолошког напретка, виртуелне стварности, у којој имамо много пријатеља, али не и људске топлине. Напредак на свим пољима није донео олакшање, а нисмо ни срећнији. Напротив, дошле су велике корпорације са својим пословним политикама и развојем безобзирног такмичарског духа на слободном тржишту. Ова беспоштедна утакмица - ко ће згрнути више н…
прочитајте целу препоруку >>
Зејнова свадба
Тајиб Салих
Клио
Београд, 2016.
Роман Зејнова свадба суданског писца Тајиба Салиха објављен је 1962. године и представља, поред његовог најпознатијег дела Сезона сеобе на север, класикa светске књижевности који је на српски језик преведен тек 2016. године. Салих је кроз своја дела спајао Исток и Запад, преплитао стварност и илузију, у сталној је тежњи да обједињава контрасте. Управо у роману Зејнова свадба та жеља за сједињавањем реалног света са магијским, легендарним и мистичним долази до свог пуног остварења. Кроз прожимање прошлости, садашњости и будућности Тајиб Салих т…
прочитајте целу препоруку >>

Израду портала
Шта да читам подржало
Министарство културе
и информисања
Републике Србије
Шта да читам је јединствени портал за препоруке за читање књига које су објављене на српском језику. У раду портала учествује преко 30 јавних библиотека из Србије.